Ildefonso Falcones „Katedra w Barcelonie"

Katedra w Barcelonie to napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna, fascynująca panorama średniowiecza, przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii.

Akcja książki toczy się w XIV wieku, w dobie religijnych niepokojów, nietolerancji i wojen. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować najwspanialszą i największą na świecie katedrę maryjną - słynny kościół Santa Maria del Mar. Historia budowy splata się z losami Bernata Estanyola i jego syna Arnaua, pańszczyźnianego chłopa i budowniczego, którzy uciekają przed okrutnym panem, a później przed inkwizycją. W stolicy Arnaud zdobędzie wolność i tytuł pełnoprawnego obywatela, i z przymierającego głodem zbiega przemieni się w zamożnego patrycjusza. Żadne honory nie ochronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rękami Świętego Oficjum. Arnaud, który całym sercem oddał się budowie katedry, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Fabuła powieści podzielona jest na cztery części: Słudzy Ziemi, Słudzy Możnych, Słudzy Namiętności i Słudzy Przeznaczenia. Każda z części przedstawia poszczególne epizody z życia Arnaua Estanyola, syna uciekającego chłopa pańszczyźnianego, który poprzez liczne koleje losu przemienia się z ubogiego tragarza w konsula morskiego zarządzającym sprawami handlowymi całej Barcelony. W powieści poruszane są wątki związane są z moralnością chrześcijańską, a także ukazane są różne postawy ludzkie zmieniające się pod wpływem sytuacji zarówno duchownej jak i materialnej.

Stephen King „Dolores Claiborne”

Mieszkańcy Little Tall Island czekali blisko 30 lat, by dowiedzieć się, co przydarzyło się mężowi Dolores Claiborne pewnego dnia latem 1963 roku podczas całkowitego zaćmienia Słońca.
Podejrzana o zamordowanie swojej pracodawczyni, bogatej Very Donovan, Dolores niespodziewanie przyznaje się do popełnienia zupełnie innej zbrodni, uparcie jednak deklarując: "Wszystko, co robiłam, robiłam z miłości". Tak zaczyna sie jej niezwykła opowieść...

Radionowela „Spadkobiercy”

Harlan Coben „Zachowaj spokój”

Nowy bestseller mistrza thrillera, w którym niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć. Każda rodzina ma swoje tajemnice...

Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?

Robert Krool „Wędrówka Lidera”

Robert Krool. Coach, doradca, ekspert Langas Group, dostawca rzadkiej wiedzy przywódczej, konstruktywnej energii oraz cennej inspiracji. Autor 6 książek, w tym bestsellerów “Wolni i zniewoleni” oraz „Standardy Kierowania Zespołem Handlowym”. Pracuje dla niezwykłych ludzi. Przez czytelników nazywany „alchemikiem", przez klientów „mistrzem intelektualnej prowokacji”. Ma za sobą ponad 22 lata doświadczenia w biznesie, podczas których najważniejsze lekcje odrobił sam: cztery razy upadał, tracił twarz, biznes, pieniądze, znajomych, przyjaciół, a nawet zaufanie rodziny.
Jego znak firmowy to autoironia. Bombarduje kontrowersjami, zmuszając do głębokiej refleksji. Piętnuje przeciętność, zabobony kulturowe i urojenia światopoglądowe, zmusza do podejmowania decyzji, do działania i brania odpowiedzialności za swoje życie.

1. Pytania drogą do oświecenia
2. Kim chcemy być i co chcemy w związku z Tym robić?
3. Wizja i plan własnego świata
4. Wartości i cierpienia
5. Sztuka widzenia rzeczywistości
6. O praktycznych sposobach odchodzenia od ludzi toksycznych
7. Rozwój tkwi w konfl ikcie
8. Co kieruje ludźmi w życiu?
9. Jak wykorzystać swój twórczy potencjał?
10. Zasady przedsiębiorczego myślenia

Krool: Program ten jest syntezą moich doświadczeń z przywództwem osobistym. Jeśli jego fragmenty będą dla Ciebie dotkliwe, zbyt dosadne, albo spodziewałeś się czegoś „arcykosmicznego”, to winny jestem wyjaśnienia. Temat podjęty przeze mnie sprowadza się do trzech filarów:
• zgłębiania zagadnień wolności osobistej,
• budowania przenikliwej świadomości,
• nieograniczonej samorealizacji.
Jeśli skupisz się na tych obszarach, stworzysz żywe dzieło, obraz, który będzie mówił więcej niż tysiąc słów. Dopiero tym dziełem będziesz mógł się podzielić z innymi. Wygenerujesz w sobie wiele radości, szczęścia, miłości oraz pasji. Jeśli jednak zaniedbasz dzieło, jakim możesz być w kontekście przywództwa osobistego, to będziesz się ciągle rozglądał za przykładami, wzorcami, których powstanie było, jak wiele aspektów życia, dość przypadkowe. Wtedy staniesz się uzależniony od płytkiego, bo racjonalistycznego naśladownictwa, zaraz potem od nadmiernego, płytkiego bezpieczeństwa oraz dumnej frustracji, pełnej delirycznego, acz wynoszonego na ołtarze cynizmu. Wybacz szczerość.
Tak kończy wiele osób, jakie widzisz dookoła. Poznałem ich setki. Ich biznesowa koncentracja na „nie byciu biednym” prowadzi tylko w jedno miejsce: tam, gdzie już byli… Znaczy stan kieszeni w wyniku kurtuazji ze strony środowiska poszedł do przodu, głowa zaś została tam, gdzie była zawsze: na oślej łączce.
Zapraszam do świata wolnych ludzi, gdzie w końcowym rozrachunku liczy się jedno: samorealizacja. Pytanie zatem brzmi: ile razy w ciągu dnia robisz to, w czym jesteś doskonały? Nie wiesz? Zbyt trudne pytanie? A może już próbowałeś i nic z tego nie wyszło…?
No to posłuchaj, bo to pytanie, to tylko skromny początek bardzo ciekawego tematu.

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Opolski, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego: Kroola dedykować można tym, którzy poszukują, tym, którzy wątpią, tym, którzy marzą, tym, którzy odnieśli sukces i nie wiedzą, co z nim zrobić i tym, którzy ponieśli klęskę i nie wiedzą jak z niej wyjść.

Jeśli świadomie chcesz wybrać trudniejszą drogę, wolność i podążanie pod prąd własną ścieżką, ten program dedykowany jest właśnie Tobie.

Co dalej?